Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Za tímto účelem byla použita originální technologie upevnění talanů (dřevěných plošin) i zavěšení ocelových lan ke stromům. . V celém areálu nebyl použit žádný hřebík či vrut do těla stromu. Vlastní konstrukce drží na stromech třecí silou nebo stiskem, čímž je minimalizován zásah do stromů.
Nosnou konstrukci tvoří šest trámků umístěných do kříže kolem kmene, spojených závitovými tyčemi M14, které se nedotýkají stromů. Mezi trámkem a borkou stromu je vložena speciální pryžová podložka, zajišťující měkké dosednutí. Konstrukce je kryta broušenou dřevěnou plochou z fošen o tloušťce 30 mm. Technologie umožňuje přizpůsobení konstrukce přírůstovým změnám kmenů.
Většina má plošný rozměr 130x130 cm, některé jsou zvětšeny na 150x150 a 200x200 cm. Nadstandardní je nástupní plošina a dřevěný můstek ve středu areálu, propojující dva sousední stromy. Bylo použito asi 6,5 m³ smrkového a borového řeziva. Nosnost talanů je 160 kg (dvě osoby), u nástupní plošiny 480 kg (šest osob).
Nosná a jistící ocelová lana o průřezu 10 mm jsou připevněna ke kmenům pomocí speciálních vrtaných podkladek. Tato technologie je unikátní a zatím nepoužitá v jiných lanových centrech v Čechách. Podkladky díky svým otvorům brání sklouznutí lan, roznášejí tlak do plochy a snižují jej na minimum. Schopnost podkladu otáčet se kolem osy lana umožňuje kopírovat tvarové nerovnosti kmene. Každý spoj lan je zajištěn dvěma lanovými svorkami č.10. Celkově bylo použito zhruba 850 m ocelového lana.
Lanové konstrukce budou pravidelně kontrolovány příslušným revizním technikem, aby byla zajištěna jejich bezpečnost a dlouhodobá funkčnost. Všechny hrany a rohy dřevěných částí jsou mírně zabroušeny z důvodu bezpečnosti uživatelů.