Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Naší specializací je pokládka dřevěných šindelových střech na chalupách, kostelích, kapličkách, hradech a zámcích.
Pracujeme převážně s kvalitním štípaným šindelem vlastní výroby nebo šindelem od slovenských a beskydských dodavatelů. Dřevěný šindel vyžaduje nejen znalost technologického postupu, ale hlavně zručnost, cit a zkušenosti.
Zvládáme nejen ploché tvary, ale i tvary tzv. lidové, jako jsou úžlabí a přetáčená nároží, vikýře a podobně. Bohaté zkušenosti máme též s následnou pravidelnou údržbou šindelových střech - s nátěry, výměnami a kolorováním.
Jedná se o klasický, tradiční a u nás nejpoužívanější druh dřevěného šindele. Běžný, přímý šindel má pero a drážku, vyrábí se v délkách 50-60 cm.
Na prostorové tvary (nároží, úžlabí, volská oka, atd.)se vyrábí šindele kónického tvaru (skosky) - a to pravotočivé ilevotočivé,
Na zahájení řad, nebo jejich ukončení se vyrábí tzv. podkladky.
Při řešení specifických situací se však zručný šindelář neobejde bez
dotváření pořízem, či šindelářským nožem.
Naše firma používá tradiční šindel ručně opracovávaný pořízy, narozdíl od některých firem, které používají šindel vyráběný strojově.
Hlavním faktorem kvality této krytiny je však výběr vhodného, nejlépe pomalu rostoucího dřeva s hustými
letokruhy. Dalším velmi podstatným faktorem je způsob vlastního štípání z dřevěných špalků napříč léty.
Naši dodavatelé i naše firma má s ruční výrobou šindele letité zkušenosti, pokládáme šindel nejvyšší kvality.
Výhodou modřínového šindele je jeho kvalita a trvanlivost. Většinou se klade v hustých překládaných řadách bez pera a drážky. Svým vzhledem působí modřínový štípaný šindel nejvíce tradicionalisticky a lidově.
Výhodou tohoto materiálu jsou nižší náklady na pravidelnou údržbu. Při pravidelné údržbě lze očekávat vysokou trvanlivost modřínové krytiny, dosahující až dekád.
Modřínový šindel si sami vyrábíme.
Z kmenů modřínu zvládneme několika kroky naší ruční manufaktury vyrobit krásný, čerstvý a voňavý modřínový šindel, který pak musí řádně proschnout.
V poslední fázi při úpravě povrchu šindele pořízem používáme i vlastnoručně zkonstruovanou bednářskou a řezbářskou lavici našich předků, tzv. "dědka".
Tento druh šindele nemá pero a drážku, ale klade se podobně jako klasická bobrovka.
Užívá se především ke zdobnému obkládání vnějších stěn dřevostaveb, štítů, nároží a podobně. Jeho pohledová spodní hrana se často upravuje do různých zdobných tvarů ( obloučků, špicí, hrotů, ...). V menších formách jej lze používat k tvarovaným obkladům oblých tvarů ( kostelní báně a pod.). Charakteristickým znakem je též detailní zpracování a tvarová jednotnost jednotlivých kusů.
Tyto šindele si naše firma také povětšinou vyrábí sama.
Již několikrát jsme museli provádět doplnění a výměny šindelové dřevěné
krytiny na starých historických stavbách, kde bylo nutné vyrobit a
dotvarovat šindele dle předlohy na míru. Je to vždy práce specifická a náročná, nicméně velmi zajímavá.
Je možné provést i takzvanou rustifikaci povrchu pohledové strany, tedy vyniknutí a vystoupnutí let.
Největším hledáním a alchymií bývá dotónování nového dřeva vůči starému. K tomuto účelu používáme tónované fermeže (lněná, napouštěcí), nebo přípravku Karbolineum extra v různých odstínech. Jsme schopni dostupné odstíny fermeže i Karbolinea mezi sebou vzájemně namíchat, abychom docílili maximální podobnosti s původním odstínem i patinou.